Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu 2017 Gözetmen Eğitim Semineri Duyurusu

Herkese Merhaba,
 
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen gözetmen eğitim seminerinin yapılacağı tarih ve yer belli oldu!
 
2017 sezonunda otomobil sporlarına ilk defa adım atacak gözetmen adayları için düzenlenen 'Yeni Gözetmen Eğitim Semineri' Ankara'da 26 Mart 2017 Pazar günü saat 14.00 - 17.00 arasında "Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi Salonu"nda(Keçiören) gerçekleşecektir.
 
KATILIM ÜCRETSİZDİR!
 
Eğitime katılmak isteyenlerin yukarıda belirtilen yer ve saatte hazır bulunmaları gerekmektedir.
 
2017 sezonu yeni gözetmen olarak görev alabilmek için aşağıdaki şartlar gereklidir:
* 18 yaşından küçük olmamak
* Düzenlenecek eğitimlerde başarılı olmak
* TOSFED tarafından bir defada altı ay veya daha uzun süreli hak mahrumiyeti ya da yarışmalardan men cezası almamış olmak
* Yabancı uyruklu kişilerin, ikamet izni olması.

26 Mart 2017 Pazari günü seminer programı şu şekildedir:
 
PROGRAM

26 Mart 2017
 
11.00 - Gözetmen Terfi Semineri
 
14.00 - Yeni Gözetmen Kayıtları
14.30 - Yeni Gözetmen Eğitim Sunumu
17.00 - Kapanış
 
 
Otomobil Sporlarına gönül veren ve bu sporun içerisinde görev alıp heyecanı daha yakından yaşamak isteyen herkesi 2017 Yılı Yeni Gözetmen Eğitim Seminerine bekliyoruz.
 
https://www.facebook.com/AnkaraGozetmenKurulu
 
https://instagram.com/agkofficial
 
https://twitter.com/AnkaraGozetmen
 
Gözetmen Kurulu E-mail : iletisim@agk.web.tr
 
SORULARLA GÖZETMEN
Gözetmen kimdir?
 
Gözetmenler, motorsporları organizasyonunun temel taşıdır. Yapılan yarışın büyüklüğüne göre, bir yarışmada 20 ile 1300 arasında görevli çalışabilir ve bu görevlilerin büyük çoğunluğunu da gözetmenler oluşturur.Gözetmen bir yarışmada, yarışmanın kurallara uygun yapılmasını sağlayan, yarışanları idare eden ve aralarındaki farkları ortaya çıkararak değerlendirme yapabilen kişilerdir. Gözetmenler, karar merci değildirler. Yani futboldaki hakemler gibi, sporcuları doğrudan cezalandıramaz veya yarışmanın sonucunu etkileyecek bir karar alamazlar. Ancak gözetmen raporlarına bağlı olarak, Komiserler Kurulu tarafından verilen kararlarla, yüz binlerce dolar harcayan bir takımın yarıştan veya şampiyonadan atılmasına varan sonuçlara ulaşılabilir.
 
Gözetmen ne iş yapar?
 
Gözetmenler, zaman tutma, pist yarışlarında bayrak kullanımı, rallilerde zaman karnesi yazılması, startın verilmesi, finiş ile yarışın bitirilmesi ve en önemlisi, sportif açıdan yarışın güvenliğinin sağlanması gibi görevler yaparlar.Gözetmenler, ilgili branşa bağlı olarak, görev alanlarındaki her türlü sportif olay hakkında rapor tutarlar, bu raporlar ve yaptıkları tespitleri sorumlu oldukları Yarışma Direktörüne bildirirler. Gözetmenler, yarış esnasında, öncelikle kendilerinden sorumlu olan Baş gözetmene, sonra da Direktör veya Direktör Yardımcısına bağlı olarak çalışırlar.
 
Gözetmenlik Eğitimine kimler katılabilir?
 
En az lise mezunu olmak, 18 yaşından küçük olmamak, Düzenlenen kurslarda başarılı olmak,TOSFED tarafından bir defada altı ay veya daha fazla hak mahrumiyeti veya yarışmalardan men cezası almamış olmak, Yabancı uyruklu kişilerin, ikamet izni olması,Faal sporcu, takım yöneticisi veya yarış servis görevlisi olmamak
 
Bu koşulları sağlayan bütün kişiler federasyonda gözetmenlik yapabilirler. Ayrıca 20 Mart Pazar günü yapılacak olan eğitime gelerek gözetmen olabilirsiniz(Gelmeden önce önkayıt yapmanız önerilir). Eğitim sonunda yapılan sınavlarda o gün eğitimde anlatılan konular hakkında test sınavı yapılmaktadır.
 
Yarışlarda gözetmenlik yapabilmek için nasıl bir yol izleniyor?
 
Federasyon tarafından gelen atama sayısına göre Federasyona bağlı çalışan il gözetmen kurulları yarış kayıtları açarlar.Yarışa kayıt yaptıran gözetmenlerin ataması gözetmen kurulları tarafından yapılır.Daha sonra size sadece çantanızı hazırlayıp yarışa gitmek kalır.
 
Her yarışa gelmek zorunda mıyız?
 
Yarışlar gelip gelmemek tamamen sizin inisitiyafinizdedir. Resmî olarak yarışa kayıt yapmadığınız sürece yarışlarda görev alma zorunluluğunuz yoktur.
 
Yarışa giderken masraflarımız kim tarafından karşılanıyor?
 
Her türlü yarışmada Gözetmenlerin transferleri, konaklamaları ve yiyecekleri organizatör kulüp tarafından karşılanır.Yani cebinizden tek kuruş ücret çıkmamaktadır.
 
Gözetmen ücretleri Ne kadardır?
 
Gözemenlere lisansa göre günlük harcırah ödenir
 
Sezon süresi ne kadar ve kaç yarış yapılıyor?
 
Otomobil sporları sezonu yaklaşık olarak 8 ay sürmektedir.(MART-EKİM)Gözetmenler yaklaşık olarak sezonda 20 yarışta görev alabilmektedirler.
 
Bizde yarışlara yarışmacı olarak katılabilir miyiz?
 
Gözetmenlerin böyle bir imkanı bulunmamaktadır.Futbol hakemlerinin “beni oyuna alın bir iki gol bende atayım.” Gibi sözler söylemesinin bir imkanı bulunmadığı gibi bizim sporumuzda da gözetmenlerimizin bu imkanı bulunmamaktadır.Gözetmen olarak yaşayacağınız heyecanın sizlere yetip artacağı düşüncesindeyiz.
 
 
İLETİŞİM
www.agk.web.tr

Etiketler:
Facebook Twitter Instagram